تاریخچه ایزو 9001

در زیر تاریخچه مختصری از ایزو 9001  از شروع آن در اواسط قرن بیستم تا سیستم شکوفایی امروز بخوانید

در طی سپتامبر 2015 یک نسخه جدید - ISO 9001: 2015 - ارائه شده شد تا استاندارد ایزو 9001 را به روز نگه دارد، این استاندارد انعکاس  بهترین نسخه سیستم مدیریت کیفیت است. در حالی که برخی از الزامات سخت تر شده است، ولی در دستورالعمل ها به مراتب کمتر و یکپارچه سازی  با دیگر استاندارد ها به  لطف یک ساختار پیشرفته ، راحت تر شده است.

تضمین کیفیت  بطور رسمی در ابتدا از نیاز صنایع دفاع به  استاندارد مطرح شد. به عنوان مثال، برای تامین وزارت دفاع، یک شرکت مجبور شد که روش خود را برای ساختن محصول خود بنویسد، این روش توسط وزارت دفاع مورد بررسی قرار گرفت و سپس اطمینان حاصل شد که کارگران آن پیگیر و مجری روش های منتشر شده می باشند.

ایده تضمین کیفیت فراتر از ارتش گسترش یافت و در سال 1966، دولت انگلستان اولین کمپین ملی برای کیفیت و قابلیت اطمینان را با شعار «کیفیت, کسب و کارهر شخص است » رهبری کرد . با این حال، در این زمان، ارزیابی تامین کنندگان توسط مشتریان به طور گسترده ای برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و پول به رسمیت شناخته شد و  در نهایت در سال 1969 پیشرفت  بهتری صورت گرفت،

در سال 1971، موسسه استاندارد بریتانیا (BSI) اولین استاندارد UK برای تضمین کیفیت (BS 9000) را که برای صنعت الکترونیک طراحی شده بود منتشر کرد. سپس، در سال 1974، BSI BS 5179 راهنمایی برای تضمین کیفیت را منتشر کرد و منجر شد که بار خریدار از فروشنده توسط بازرسی شخص ثالث تضمین شود که اطمینان بیشتری برای خریدار باشد .

از دهه 1970، BSI به منظور ایجاد یک استاندارد مشترک، با استاندارد BS 5750 در سال 1979، جلساتی  را برگزار کرد. صنایع کلیدی موافقت کردند که استانداردهای خود را رها کنند و از BS 5750 استفاده کنند. هدف BS5750 ارائه یک سند قراردادی مشترک بود که نشان می داد که تولید صنعتی تحت کنترل است.

استاندارد گواهی ایزو ۹۰۰۰ به خاطر بازبینی‌های چند باره تکامل‌یافته است. نسخه اولیه در سال ۱۹۸۷  برای سیستم‌های مدیریت کیفیت منتشر شد و مبتنی بر دامنه فعالیت‌های سازمان بود.

نسخه ایزو ۹۰۰۰: ۱۹۹۴ بر تضمین کیفیت از طریق اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد

نسخه ایزو ۹۰۰۱: ۲۰۰۰ به دنبال ایجاد تغییر اساسی بود. این نسخه مفهوم مدیریت فرآیند را در قلب استاندارد قرار داد و مشخص کرد که اهداف اصلی استاندارد - که همواره در مورد "یک سیستم مستند" بوده تقویت شده‌است. هدف این نسخه داشتن کارایی سیستم مدیریت از طریق معیارهای عملکرد فرآیند بود

. انتظارات از بهبود مستمر فرآیند و پی‌گیری رضایت مشتری نیز در این بازبینی آشکار شد. مجموعه جدیدی از هشت اصل مدیریت کیفیت محوری که برای عمل به عنوان یک پایه مشترک برای تمام استانداردهای مربوط به مدیریت کیفیت طراحی شده‌اند، معرفی شدند؛ یعنی:

·        سازگاری بهبود یافته با قابلیت پی‌گیری

·        تمرکز بیشتر بر روی مشتری

·        رهبری متمرکز

·        رضایت مردم

·        یک رویکرد سیستمی برای مدیریت

·        بهبود پیوسته

·        یک رویکرد واقعی برای تصمیم‌گیری

·        روابط عرضه‌کننده روابط سودمند

ویرایش چهارم استاندارد ایزو 9001:2008 در ۱۴ نوامبر ۲۰۰۸ رسید. این بازبینی تنها شامل اصلاحات جزئی است. هدف از این بازبینی تبیین الزامات موجود و بهبود ثبات رویکرد با دیگر استانداردهای مدیریتی مانند ایزو 14001:2015

در سپتامبر ۲۰۱۵ یک نسخه بازبینی‌شده از ایزو 9001:2015   برای بالا بردن استاندارد تا به امروز آغاز شد که منعکس‌کننده آخرین عملکرد خوب مدیریت کیفیت است. در حالی که برخی الزامات تشدید شده‌اند، استاندارد جدید بسیار کامل است و یکپارچگی بیشتری با استاندارد های دیگر سیستم های مدیریت دارد.

دیگر مقالات


استاندارد ایزو چیست

ادامه مطلب

سیستم مدیریت کیفیت به چه معنیست؟

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو رضایت مشتری

ادامه مطلب

آیا استاندارد ایزو 9001 واقعا به سازمان شما کمکی می کند؟

ادامه مطلب

معنی ایزو چیست

ادامه مطلب

چرا باید IATF 16949 را اجرا کنیم؟

ادامه مطلب

10 مرحله برای صدور گواهینامه ایزو

ادامه مطلب

ایزو و گواهینامه ایزو

ادامه مطلب
مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان