10 مرحله برای صدور گواهینامه ایزو

در این مقاله ما مراحل اخذ و صدور گواهینامه ایزو را به صورت گام به گام به همراه جزئیات توضیح می دهیم .

مرحله اول: درست انتخاب کن

اولین گام برای هر سازمان، اطمینان از این است که گواهینامه ایزویی که انتخاب کرده اید مناسب برای سازمان شما است. شایان ذکر است که برای کسب گواهینامه ایزو  شما باید حداقل 3 ماه فعالیت داشته باشید ، این به این معناست که شما حداقل باید فرآیندی داشته باشید که بتواند ارزیابی شود.

توصیه می کنیم با سازمانهایی که قبلا گواهینامه ایزو دریافت کرده اند در ارتباط باشید تا از چگونگی روند اخذ ایزو مطلع شوید.


مرحله دوم: بازبینی استاندارد

خرید یک کپی از استاندارد می تواند مفید باشد ، اما لزوما مورد نیاز نیست.

به همین دلیل سازمان بین المللی استاندارد سازی ایزو  چندین کتابچه راهنمای دستورالعمل ایجاد کرده تا دسترسی به استانداردهای ایزو ممکن باشد.


مرحله سوم: اطلاع رسانی هدف

باید هدف از دریافت گواهینامه ایزو و خط مشی سازمان برای دریافت گواهینامه ایزو مشخص و به کلیه کارکنان اطلاع رسانی شود.


مرحله چهارم: الزامات آموزشی را مشخص کنید

یک دوره آموزشی می تواند سودمند باشد تا اعتماد به نفس و مهارت های واقعی برای کمک به پروسه پیاده سازی فراهم شود  برای دادن اعتماد به نفس و مهارت های واقعی برای کمک به روند اجرای. حتی اگر شما نسبتا با تجربه هستید، یک دوره آموزش مجدد تضمین می کند که بتوانید بیشتر از استاندارد استفاده کنید.


مرحله پنجم: استفاده از یک مشاور

بهتر است از یک مشاور ایزو برای اجرای فرایند ها استفاده کنید.

استفاده از یک مشاور مسئولیت سازمان در قبال پیاده سازی و اجرای الزامات کم نمیکند اما وجود یک راهنما در طول اجرای الزامات کمک شایانی به هجرای صحیح دستورالعمل ها می کند.


مرحله ششم: انتخاب شرکت گواهی دهنده

مهم است که دقیقا بدانید با چه شرکت صادر کننده ایزو قرارداد می بندید.

استانداردهای ایزو بر  اساس یک دوره 3 ساله است. برخی از شرکت های صدور گواهینامه انتظار دارند که شما قرارداد 3 ساله با آن ببندید در حالیکه برخی از شرکت های صدور مثل شرکت QAL  هزینه های مشاوره و صدور ایزو را به صورت مرحله ای از شما دریافت خواهند کرد.


مرحله هفتم: توسعه سیستم مدیریت

استانداردهای مدیریت ایزو به گونه ای طراحی شده است که به طور کلی، قابل اجرا در هر سازمان با هر نوع و اندازه ای باشد, این ویژگی آزادی لازم را برای توسعه استاندارد به شما می دهد.

سیستم مدیریت شامل فرآیندهای مرتبط با فعالیت های مدیریتی، تامین منابع، تحقق تولید، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود است.


مرحله هشتم: ممیزی مرحله اول

این زمانی است که یک ممیز سیستم های موجود شما را بررسی می کند و گزارش تجزیه و تحلیل شکاف های سیستم شما را فراهم می کند که اقدامات مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای استاندارد را شناسایی  کند.

این مرحله یک مرحله مفید برای شناخت است و نگران کاستی های سیستم خود در این مراحل نباشید.


مرحله نهم: ممیزی مرحله دو

هنگامی که سازمان شما آماده است و شکاف های مشخص شده در گزارش مرحله 1 را پر کرده است، یک ممیز دوباره به شما مراجعه می کند تا آنچه را که «ممیزی مرحله 2» نامیده می شود انجام دهد

این کار اثربخشی سیستم مدیریت شما را نشان می دهد و این که آیا با تمام الزامات استاندارد ایزو مورد نظر  مطابقت دارد یا خیر.

اگر شما کاملا با الزامات سیستم مورد نظر  سازگار هستید،دستور برای صدور گواهینامه ایزو صادر می شود. سپس گزارش ممیزی از طريق فرآيند تأييديه مورد بررسي قرار مي گيرد و اگر هيچگونه عدم انطباقی مشخص نشود، صدور گواهي به طور رسمي انجام  مي شود.


مرحله دهم: حفظ سیستم مدیریت شما

نگهداری از سیستم مدیریت شما جایی است که کار سخت واقعا شروع می شود و به دست آوردن مزیت واقعی دریافت گواهینامه در این مرحله مشخص می شود.

ارتباطات و آموزش در سازمان باید به طور مرتب برای اطمینان از آگاهی و تعامل با کارکنان ادامه یابد. به طور رسمی، ممیزی های داخلی نیز باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که الزامات استاندارد مستقیما برآورده می شوند. سپس یک بازبینی مدیریتی باید انجام شود تا اقدامات اصلاحی را در صورت نیاز انجام دهد.

دیگر مقالات


نشان حلال چیست؟

ادامه مطلب

تفاوت اصلی بین استاندارد ایزو 45001 و ایزو 18001

ادامه مطلب

نظام آراستگی (5S)

ادامه مطلب

معنی ایزو چیست

ادامه مطلب

ایزو و گواهینامه ایزو

ادامه مطلب

توضیح مختصر برخی ایزو ها

ادامه مطلب

آیا استاندارد ایزو 9001 واقعا به سازمان شما کمکی می کند؟

ادامه مطلب

استاندارد ایزو چیست

ادامه مطلب
مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان