آیا استاندارد ایزو 9001 واقعا به سازمان شما کمکی می کند؟

با توجه به مطالعات تجربی دقیقی که در مورد نحوه اجرا و پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 انجام گرفته و اثر این استاندارد بر نتیجه کار کارفرمایان ، مشخص گردیده که این استاندارد بیشتر در بین تولیدکنندگان ایالات متحده پیاده سازی شده است. بطور مثال طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که بخشهایی از سازمان که به تصویب ایزو 9001 می رسند، میزان رشد تولیدشان افزایش چشمگیری داشته است. بعضی از کارفرمایان، گواهینامه ایزو 9001 را با بازدهی یا با تعدادی از معیارهای مالی از جمله قیمت سهام  مرتبط میدانند.  با انجام مطالعات مختلف، مزایای استاندارد ایزو 9001 در بین شرکت های کوچک و در میان کسانی که دارای مقیاس بزرگ با تنوع تکنولوژیکی و یا سازندگان بسیار قابل دسترسی است.

اجرای  ایزو 9001 در سازمانها باعث می شود ضایعات، زباله ها و انتشار مواد شیمیایی سمی آنها کاهش یافته و از سوی دیگر بر سیستم مدیریت کیفیتشان اثرات مثبت بالقوه میگذارد بطوریکه سازمان می تواند شیوه های مدیریت زیست محیط خود را نیز بهبود بخشد. افزایش بهره وری کارگران نیز از جمله مزایای ایزو 9001 می باشد.


چرا ایزو 9001 باید به عنوان یک سیستم مدیریت در کسب و کارها دیده می شود؟

الزامات ایزو 9001 همه موارد مورد نیاز و ضروری برای مدیریت یک سازمان دربرگرفته است و شامل همه فرآیندهای مورد نیاز برای مدیریت منابع و سایر فرایندهای سطح بالا در سازمان می باشد. محدوده سیستم مدیریت کیفیت شامل تمامی مشاغل از فعالیت های فروش و برنامه ریزی آنها گرفته تا راههای ارائه خدماتشان به مشتریان می باشد.

در حقیقت برخی از سازمان ها به آنچنان سطح پیشرفتی رسیده اند که به اصطلاح کیفیت آنها تثبیت شده است . در این سازمانها سیستم مدیریت کیفیت به سادگی به شیوه کسب و کار آنها تبدیل شده است.

روش کار ایزو 9001 به این صورت هست که در تصمیم‌گیری درباره چگونگی برطرف کردن الزامات، به صورت نامحدود عمل میکند . این استاندارد قواعد پایه‌ای آنچه باید انجام شود را شرح می‌دهد، اما تعیین چگونگی انجام آن را تجویز نمی‌کند . به عنوان مثال، ایزو ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که وضعیت بازبینی فعلی اسناد باید ثبت شود، اما مشخص نمی‌کند که چگونه باید ثبت شود. به دلیل این انعطاف‌پذیری، استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به شما این امکان را می‌دهد که فرایندهایی را که قبلاً دارید را داشته باشید (اگر آن‌ها کار بردی هستند)، و می‌تواند پایه و اساس شرکت شما برای اعمال استانداردهای دیگر و ایجاد سیستم‌های مدیریتی دیگر باشد


به سازمان خود با استفاده از ایزوی 9001 به عنوان یک چارچوب کمک کنید. با استفاده از این ساختار, که بر پایه بهبود مستمر است, می‌توانید با آنچه شرکت شما خوب انجام می‌دهد شروع کنید و یک سیستم بهبود یافته در کسب ‌وکار خود و مشتریان خود ایجاد کنید.  با ایجاد یک سیستم بهتر برای این که چگونه شرکت شما کسب‌وکار خود را انجام می‌دهد، بهتر است نیازهای مشتری را برآورده کرده و خدمات مشتری بهتری را ارایه کنید


نتایج گواهینامه  ISO 9001:

·         دستورالعمل‌های تعریف‌شده و مستند ثبات خروجی را بهبود می‌بخشد.

·         کیفیت به طور مداوم اندازه‌گیری می‌شود.

·         دستورالعمل‌ها تضمین می‌کنند که اقدامات اصلاحی در زمان رخ دادن نقص انجام می‌شود.

·         نقص‌ها در ابتدا شناسایی شده و با هزینه کم‌تر اصلاح می‌شوند.

·         تعریف رویه‌ها، شیوه‌های فعلی که منسوخ یا ناکارآمد هستند را شناسایی می‌کند.

·         دستورالعمل‌های مستند برای کارمندان جدید آسان‌تر است.

·         سازمان‌ها سهم بازار را حفظ کرده یا افزایش می‌دهند، فروش یا درآمد را افزایش می‌دهند.


فواید دایمی گواهی ایزو :

·         یک سیستم مدیریت کیفیت به خوبی طراحی‌شده و اجرا شده براساس ایزو ۹۰۰۱ نشان‌دهنده مزایای زیر است:

·         فرآیندهای ثابت و تکراری حذف و یک سیستم یکپارچه خواهید داشت.

·         مشکلات کمتر و شکست‌های کمتری در خدمات یا کیفیت محصول خواهید داشت.

·         کسب ‌وکار بیشتری بهتری خواهید داشت، زیرا شما می‌توانید به بازارهای جدید وارد شوید و یا به این دلیل که داشتن تاییدیه شما را در بازار متمایز خواهد کرد.

کنترل و گزارش مدیریت بهتر انجام می شود به این معنی است که شما می‌دانید کسب‌وکار شما چگونه انجام می‌شود

دیگر مقالات


استاندارد ایزو

ادامه مطلب

توضیح مختصر برخی ایزو ها

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو 3632

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو 29001

ادامه مطلب

چرا ایزو 14001 بسیار محبوب است؟

ادامه مطلب

ایزو و گواهینامه ایزو

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو 6820

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو 16949

ادامه مطلب
مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان