سیستم مدیریت کیفیت به چه معنیست؟


سیستم مدیریت کیفیت  یا QMS، به مجموعه ای از مستندات اطلاق می شود که شامل تمامی فرآیندها، روش ها، سیاست ها و سوابق یک سازمان می باشد. این مستندات شامل قوانینی هستند در جهت مشخص نمودن چگونگی تولید محصولات سازمان و یا خدمات ارائه شده از طریق آنها به مشتریانشان. سیستم مدیریت کیفیت QMS برای هر سازمانی میبایست براساس الزامات خاص همان سازمان و محصولات و خدماتشان طراحی و ارائه  شود. 

ازآنجائیکه این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد، مجددا تأکید میکنیم که استاندارد ایزو 9001 مجموعه ای از الزامات سخت نیست و سازمان ها در نحوه اجرای سیستم مدیریت خود منعطف هستند. این آزادی و انعطاف در سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 باعث شده که این استاندارد در طیف گسترده ای از سازمان ها و در کسب و کارهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از جنبه های مهم در استاندارد ایزو 9001 رویکرد متفاوت آن است. این استاندارد به جای نگاه کردن به بخش های جزئی شرکت و فرآیندهای فردی آن به جنبه های کلی و مدیریتی سازمان دقت دارد.


ایزو 9001 در سازمان شما چه میکند؟

مزیتی که ایزو 9001 می تواند به کسب و کار و سازمان شما بدهد ممکن است باعث تعجبتان شود. هر چند ممکن است سازمان شما دارای مزایای فوق العاده ای نسبت به استاندارد ایزو 9001  از جمله صرفه جویی در هزینه های بالا و کارایی بهتر باشد اما در اینجا بررسی میکنیم که چگونه سازمانی میتواند از مزایای ایزو 9001 از طریق افزایش کارایی و بهبود رضایت مشتری  استفاده نماید.


افزایش کارایی :

سیستم مدیریت کیفیت بر اساس ایزو 9001 از رویکرد فرایندی استفاده می کند به این صورت که هر فرآیند درون سازمان شما را بررسی کرده و نحوه ارتباط میان تمامی فرایندها را مشخص میکند. ایزو 9001 باعث پیشرفت، ترکیب و ذخیره منابع سازمان میشود.


جلب رضایت بهتر و بیشتر مشتریان:

تمرکز اصلی ایزو 9001 بر روی افزایش رضایت مشتری است . این استاندارد نیاز مشتریان را به درستی شناسایی، تعیین میکند. با جلب رضایت بالای مشتری ، نرخ های موفقیت سازمان هم بالاتر رفته و مدام تکرار می شوند.


دسترسي به مشتريان جديد :

 در بسياري موارد، قرارداد هاي دولتي يا نظامي با داشتن گواهينامه ISO 9001 مطابقت دارد. داشتن گواهينامه QMS شما براساس ايزو 9001، درب هاي زيادي را به شرکت شما باز مي کند و شما را قادر مي سازد تا در مناقصه ها شرکت کنيد.


بهبود تصاوير ذهنی عموم  :

با نشان دادن اينکه شما حرفه اي تاييد شده ايد شما به مشتريان  نشان مي دهيد که از يک سيستم اختصاصي براي بهبود رضايت مشتري استفاده مي کنيد

آنها مي دانند که شما مي توانيد نيازهاي مشتري را برآورده  به و نتايج وعده داده شده عمل کنيد.


تصميم گيري بهتر :

موفق بودن سيستم مديريت کيفيت بستگي به تصميم گيري خوب بر اساس شواهد صحيح دارد و  اجازه مي دهد تا يک شرکت بتواند از منابع خود براي حل مشکلات، بهبود بهره وري و افزايش کارايي استفاده کند.


بهبود وضع استاندارد :

 از آنجا که هدف اصلي ISO 9001 بهبود مداوم است، شرکت شما مي تواند صرفه جويي بيشتر از منابع مانند زمان و پول را انجام دهد. اگر فرهنگ شرکت شما بهبود مستمر باشد، کارکنان شما به طور طبيعي بر فرآيندهاي بهتر تمرکز خواهند کرد.

دیگر مقالات


گواهینامه ایزو 6820

ادامه مطلب

آیا استاندارد ایزو 9001 واقعا به سازمان شما کمکی می کند؟

ادامه مطلب

نشان حلال چیست؟

ادامه مطلب

استاندارد EFQM

ادامه مطلب

توضیح مختصر برخی ایزو ها

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو 3632

ادامه مطلب

گواهینامه ایزو رضایت مشتری

ادامه مطلب

تاریخچه ایزو 9001

ادامه مطلب
مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان