تولید مرغ ارگانیک در آذربایجان غربی

به گزارش خبرگزاری فارس: از ارومیه، کامیار داهیم  در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: طرح توسعه عملیات مبارزه با بیماری‌های دامی، بیماری واگیردار و غیرواگیردار سال گذشته برای تحت پوشش قرار دادن جمعیت دامی استان بوده است.

وی به تعداد جمعیت دامی استان اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی دارای 8 میلیون راس دام سبک و سنگین بوده که از این تعداد 3.5 میلیون راس گوسفند و بز، 750 هزار گاو و گوسفند و مابقی سایر دام‌ها را در برگرفته است.

داهیم گفت: در طول سال گذشته 7 میلیون نوبت سر علیه شش نوع بیماری مایه‌کوبی شدند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از تشدید مقابله با بیماری هاری طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: در طول سال گذشته، 26 هزار و 610 سگ صاحبدار علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

وی همچنین اظهار داشت: انتروسکوپی و شاربن از جمله بیماری‌های غیراستراتژیک است که در اقتصاد دامی بسیار تاثیرگذار بوده و سبب تزلزل بنیان اقتصادی می‌شود.

داهیم با اشاره به اینکه در راستای مبارزه با این بیماری‌ها 3 میلیون راس دام علیه این بیماری‌ها واکسینه شدند، افزود: بیماری مشمشه از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده و این بیماری از طریق تبادلات مرزی مابین ایران و سایر کشورها انتقال پیدا می‌کند، لذا در این راستا یک‌هزار و 392 راس اسب تک سمی علیه این بیماری تست و 26 راس اسب و قاطر به دلیل مثبت بودن علائم این بیماری معدوم شدند.

وی بیماری سقط جنین را یکی از معضلات مهم در جمعیت دامی استان از سال 89 تاکنون عنوان کرد و در خصوص علل این معضل، گفت: فقر غذایی و فرسایش خاک از جمله عوامل مهم در بروز این معضل بوده است.

داهیم گفت: آذربایجان غربی از لحاظ تولید طیور و گوشت قرمز و سفید در رتبه ششم کشوری قرار گرفته و ظرفیت بسیار خوبی برای تولید طیور و گوشت دارد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی افزود: در سال گذشته دو نوع مراقبت بیماری در طیور استان صورت گرفته که مهم‌ترین مراقبت صورت گرفته در این راستا بیماری آنفلوآنزای مرغی است.

وی با اشاره به بازدید 212 مورد از واحدهای عرضه طیور در سطح استان، تاکید کرد: آذربایجان غربی از حیث وجود بیماری‌های مهلک پاک بوده و هیچ‌گونه بیماری دامی خطرناک و خاصی در استان وجود ندارد.

داهیم به برنامه‌ریزی در نظر گرفته در طول امسال نیز اشاره کرد و گفت: از جمله اهداف مهم دامپزشکی استان عرضه مرغ سبز یا به اصطلاح مرغ ارگانیک بوده که این موضوع از برنامه‌های مهم این اداره کل در سال 94 است.

وی ادامه داد: تولید و عرضه این مرغ در استان در راستای سالم‌سازی غذایی جامعه است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی در خصوص مرغ ارگانیک، گفت: بدلیل کاهش میزان آتی‌بیوتیک تزریق شده به مرغ و همچنین به دلیل اینکه پرورش این مرغ زیر 40 روز بوده، از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار می‌گیرد.

داهیم تولید مرغ ارگانیک را در شهرستان مهاباد در سال گذشته به صورت پایلوت عنوان کرد و افزود: مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پرورش این مرغ در سایر شهرستان‌های آذربایجان غربی در سال 94 صورت خواهد گرفت.
مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان