گواهینامه ایزو 9001

سیستم مدیریت کیفیت ( ایزو 9001)  چیست؟

سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001، که اغلب به عنوان یک سیستم QMS شناخته می شود، مجموعه ای از سیاست ها، فرایندها، روش های ثبت شده و سوابق است. این مجموعه اسناد مجموعه ای از قوانین داخلی را تنظیم می کند که بر پایه چگونگی ایجاد و ارائه محصول و یا سرویس به مشتریان، کنترل می شود. سیستم QMS  باید با نیازهای شرکت شما و محصول یا خدماتی که ارائه می دهید، متناسب باشد

استاندارد ایزو 9001 مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای کمک به اطمینان از اینکه هیچ عناصر مهمی را از دست ندهید فراهم می کند


چرا ISO 9001 اهمیت دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ایزو 9001 یک استاندارد بین المللی برای ایجاد، اجرا و حفظ سیستم مدیریت کیفیت برای هر شرکت است. این در نظر گرفته شده است که توسط سازمان ها با هر اندازه یا صنعت,  مورد استفاده قرار گیرد و می تواند توسط هر شرکت استفاده شود.اخذ گواهینامه ایزو 9001 به عنوان پایه ای برای هر شرکت برای ایجاد یک سیستم مورد اطمینان از رضایت مشتری و بهبود به رسمیت شناخته شده است، و به همین ترتیب، بسیاری از شرکت ها این را به عنوان حداقل الزام برای یک سازمان تامین کننده تقاضا می کنند.به همین دلیل است که ایزو 9001 برای بسیاری از شرکت ها ضروری است تا در بازار رقابت کنند.

علاوه بر این، مشتریان شما اطمینان حاصل خواهند کرد که شما سیستم مدیریت کیفیت را بر اساس هفت اصل مدیریت کیفیت ISO 9001 ایجاد کرده اید.


ایزو 9001 واقعا شبیه چه چیزی است؟

ساختار ایزو 9001 به هشت بخش تقسیم می شود. سه بخش اول مقدماتی هستند و پنج مورد آخر شامل الزامات سیستم مدیریت کیفیت می باشد. در اینجا پنج بخش اصلی را مورد بررسی قرار می دهیم: 

بخش4 ایزو 9001 - سیستم مدیریت کیفیت : این بخش درباره نیازهای QMS عمومی و همچنین مستند سازی الزامات استاندارد صحبت می کند. شامل الزامات کیفی، کنترل اسناد و کنترل رکوردها، که همه آنها اسناد مورد نیاز در QMS است

بخش 5 ایزو 9001 - مسئولیت مدیریت : الزامات مسئولیت مدیریت شامل نیاز به مدیریت ارشد می باشد که در اجرای و نگهداری QMS نقش مهمی دارد.

نیاز به مدیریت ارشد و بازرسی  و بررسی مداوم سیستم برای اطمینان از رضایت مشتری و بهبود آن وجود دارد.

بخش 6 ایزو 9001 - مدیریت منابع : بخش مدیریت منابع محدود است اما برای کنترل تمام منابع، از جمله منابع انسانی، ساختمان ها و زیرساخت ها و محیط کاری ضروری است.

بخش 7 ایزو 9001 -  تحقق محصولات : الزامات محصول با تمام جنبه های برنامه ریزی و ایجاد محصول یا خدمات مقابله می کند.

این بخش شامل الزامات برنامه ریزی، بررسی نیازهای محصول، طراحی، خرید، ایجاد محصول یا خدمات و کنترل تجهیزات مورد استفاده برای نظارت و اندازه گیری محصول یا خدمات می باشد.ایزو 9001 اجازه می دهد تا مواردی که  کاربردی یا قابل اجرا نبودند حذف شود مانند یک شرکت که فعالیتش در زمینه طراحی  محصولات یا خدمات نیست

بخش 8 ایزو 9001 - اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود : این بخش آخر شامل الزامات مورد نیاز برای اطمینان از اینکه شما می توانید نظارت کنید که آیا QMS عملکرد خوبی دارد. این شامل ارزیابی رضایت مشتری، ممیزی داخلی، نظارت بر محصولات و فرایندها، برخورد با محصول غیر سازگار و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه است.


گواهینامه ایزو 9001 یک گواهینامه ایزو عمومی محسوب می شود که تقریبا برای تمام سازمان های متوسط و بزرگ یک نیاز اساسی است تا از این طریق کیفیت محصولات و خدمات خود را به شکل چشمگیری بهبود بخشند.جهت مشاوره و مراحل اخذ ایزو 9001 با کارشناسان شرکت QAL تماس حاصل نمایید.

مشاوره رایگان واتس آپ
مشاوره تلفنی رایگان